Trebuie să recunoaştem că există un temei de speranţă pentru viitor, că se poate să scoatem la lumină o comoară care să îmbogăţească cultura, că merită osteneala să întreprindem experienţa unei educaţii nereligioase. Dacă se va arăta nesatisfăcătoare, sunt gata să-mi abamdonez reforma şi să revin la judecata anterioară, pur descriptivă: Omul este o fiinţă cu inteligenţă slabă, guvernat de dorinţele sale instinctuale.
Trebuie să recunoaştem că există un temei de speranţă pentru viitor, că se poate să scoatem la lumină o comoară care să îmbogăţească cultura, că merită osteneala să întreprindem experienţa unei educaţii nereligioase. Dacă se va arăta nesatisfăcătoare, sunt gata să-mi abamdonez reforma şi să revin la judecata anterioară, pur descriptivă: Omul este o fiinţă cu inteligenţă slabă, guvernat de dorinţele sale instinctuale.
Share
