Afirmaţia dumneavoastră cum că îmi tratez discipolii ca pe pacienţi este demonstrabil falsă… Există o convenţie între noi, analiştii, ca nimeni dintre noi să nu se simtă ruşinat de propria sa nevroză. Dar unul care, purtându-se anormal ţine să susţină că e normal, dă de banuit că nu e la curent cu propria sa maladie. Prin urmare, propun să renunţăm de tot la relaţiile noastre personale.
Afirmaţia dumneavoastră cum că îmi tratez discipolii ca pe pacienţi este demonstrabil falsă… Există o convenţie între noi, analiştii, ca nimeni dintre noi să nu se simtă ruşinat de propria sa nevroză. Dar unul care, purtându-se anormal ţine să susţină că e normal, dă de banuit că nu e la curent cu propria sa maladie. Prin urmare, propun să renunţăm de tot la relaţiile noastre personale.
Share
