Deoarece toţi gândim, în această privinţă, asemeni primitivilor, nu este de mirare că frica faţă de morţi este încă atât de puternică în noi şi se manifestă ori de câte ori are prilejul. Ea şi-a păstrat probabil vechiul sens: mortul a devenit duşmanul celor rămaşi în viaţă şi intenţionează să-i ia cu el, ca tovarăşi, în noua sa existenţă.
Deoarece toţi gândim, în această privinţă, asemeni primitivilor, nu este de mirare că frica faţă de morţi este încă atât de puternică în noi şi se manifestă ori de câte ori are prilejul. Ea şi-a păstrat probabil vechiul sens: mortul a devenit duşmanul celor rămaşi în viaţă şi intenţionează să-i ia cu el, ca tovarăşi, în noua sa existenţă.
Share
