La copil se dezvoltă tendinţa de izolare a eului, de expulzare a tot ceea ce poate deveni sursă de neplăcere şi de formare pe această cale a unui pur eu-plăcere, căruia i se opune un “afară” străin şi ameninţător. Limitele acestui primordial eu-plăcere nu vor putea scăpa rextificărilor impuse de experienţă.
La copil se dezvoltă tendinţa de izolare a eului, de expulzare a tot ceea ce poate deveni sursă de neplăcere şi de formare pe această cale a unui pur eu-plăcere, căruia i se opune un “afară” străin şi ameninţător. Limitele acestui primordial eu-plăcere nu vor putea scăpa rextificărilor impuse de experienţă.
Share
