O vorbă de spirit face cât o revelaţie. Aceasta e adâncă, dar nu se poate exprima; aceea e superficială, dar exprimă tot. Nu e mai interesant să te împlineşti la suprafaţă, decât să te dezarmezi prin profunzime? Unde e mai multă cultură, într-un suspin mistic sau o “poantă”? Desigur în ultima, deşi numai un răspuns alternativ ar corespunde.
O vorbă de spirit face cât o revelaţie. Aceasta e adâncă, dar nu se poate exprima; aceea e superficială, dar exprimă tot. Nu e mai interesant să te împlineşti la suprafaţă, decât să te dezarmezi prin profunzime? Unde e mai multă cultură, într-un suspin mistic sau o “poantă”? Desigur în ultima, deşi numai un răspuns alternativ ar corespunde.
Share
