Civilizaţia este ceva impus majorităţii potrivnice de către o minoritate care a înţeles cum să intre în posesia instrumentelor puterii şi ale constrângerii. Este atunci firesc să admitem că dificultăţile nu ţin de esenţa însăşi a civilizaţiei, ci sunt condiţionate de imprefecţiunea formelor de societate care s-au dezvoltat până în prezent.
Civilizaţia este ceva impus majorităţii potrivnice de către o minoritate care a înţeles cum să intre în posesia instrumentelor puterii şi ale constrângerii. Este atunci firesc să admitem că dificultăţile nu ţin de esenţa însăşi a civilizaţiei, ci sunt condiţionate de imprefecţiunea formelor de societate care s-au dezvoltat până în prezent.
Share
