Cred că Friedrich Nietzche este unul dintre cei mai vizionari din lumea occidentală; ochii săi au penetrat cu adevărat rădăcina profundă a problemei. Dar întrucât alţii nu o pot vedea – ochii lor nu sunt atât de pătrunzători, nici inteligenţa lor atât de ascuţită – omul a trăit singur, abandonat, izolat, neiubit, nerespectat.
Cred că Friedrich Nietzche este unul dintre cei mai vizionari din lumea occidentală; ochii săi au penetrat cu adevărat rădăcina profundă a problemei. Dar întrucât alţii nu o pot vedea – ochii lor nu sunt atât de pătrunzători, nici inteligenţa lor atât de ascuţită – omul a trăit singur, abandonat, izolat, neiubit, nerespectat.
Share
