Fii pasiv. În pasivitatea ta, Dumnezeu îşi face apariţia. În feminitatea ta, Dumnezeu vine. N-ai observat asta? Buddha arată foarte feminin, Krishna arată foarte feminin. De ce? Întrucât nu este decât o metaforă. Ei au fost zugrăviţi ca fiind feminini, graţioşi, pentru a-şi arăta înzestrarea interioară, receptivitatea. Atunci când faci ceva, eşti agresiv. Când nu faci nimic, eşti neagresiv. Iar Dumnezeu nu poate fi cucerit; tot ce poţi face este să te laşi cucerit de el.
Fii pasiv. În pasivitatea ta, Dumnezeu îşi face apariţia. În feminitatea ta, Dumnezeu vine. N-ai observat asta? Buddha arată foarte feminin, Krishna arată foarte feminin. De ce? Întrucât nu este decât o metaforă. Ei au fost zugrăviţi ca fiind feminini, graţioşi, pentru a-şi arăta înzestrarea interioară, receptivitatea. Atunci când faci ceva, eşti agresiv. Când nu faci nimic, eşti neagresiv. Iar Dumnezeu nu poate fi cucerit; tot ce poţi face este să te laşi cucerit de el.
Share
