Mimica există independent de orice comunicare, deşi într-o formă mai palidă, ea manifestându-se şi atunci când subiectul îşi reprezintă ceva doar pentru el sau când gândeşte intuitiv; în acest caz, subiectul exprimă dimensiunea a ceea ce este mare şi ceea ce este mic cu mijloace corporale, aşa cum ar face-o într-o conversaţie, printr-o inervare a trăsăturilor figurii şi a organelor de simţ.
Mimica există independent de orice comunicare, deşi într-o formă mai palidă, ea manifestându-se şi atunci când subiectul îşi reprezintă ceva doar pentru el sau când gândeşte intuitiv; în acest caz, subiectul exprimă dimensiunea a ceea ce este mare şi ceea ce este mic cu mijloace corporale, aşa cum ar face-o într-o conversaţie, printr-o inervare a trăsăturilor figurii şi a organelor de simţ.
Share
