Ei condamnă dragostea de sine aşa cum nu condamnă nimic altceva, şi şi-au pus la punct învăţătura astfel încât să pară foarte logică. Ei zic: “Dacă te iubeşti pe tine însuţi vei deveni egoist, dacă te iubeşti pe tine însuţi vei deveni narcisist.” Nu este adevărat. Un om care se iubeşte pe sine descoperă că nu există un ego în el. Numai iubindu-i pe alţii, fără să te iubeşti pe tine, îşi face apariţia egoul.
Ei condamnă dragostea de sine aşa cum nu condamnă nimic altceva, şi şi-au pus la punct învăţătura astfel încât să pară foarte logică. Ei zic: “Dacă te iubeşti pe tine însuţi vei deveni egoist, dacă te iubeşti pe tine însuţi vei deveni narcisist.” Nu este adevărat. Un om care se iubeşte pe sine descoperă că nu există un ego în el. Numai iubindu-i pe alţii, fără să te iubeşti pe tine, îşi face apariţia egoul.
Share
