Priviţi existenţa, cu întreaga ei abundenţă. De ce este nevoie de atât de multe flori în întreaga lume? Trandafirii ar fi fost suficienţi. Existenţa este însă abundentă – milioane şi milioane de păsări, milioane de animale, totul există din abundenţă. Natura nu este ascetică, ea dansează pretutindeni: în valurile oceanului, în zborul păsărilor. Ea cântă peste tot – în vântul care trece prin ramurile pinilor, în ciripitul păsărilor… De ce este nevoie de milioane de sisteme solare, fiecare sistem având milioane de stele? Nu pare să existe niciun motiv care să justifice existenţa lor, în afara faptului că această abundenţă este în însăşi firea existenţei, această bogăţie este însăşi esenţa ei; existenţa nu crede în sărăcie.
TL;DR: Existența abundă în frumusețe și diversitate – lipsa e doar o iluzie umană.
Sursă: Osho, „Exuberanța cosmică”, Editura Pro
Natura: maestru al abundenței
Nimic nu este zgârcit în Univers. Privește în jur: milioane de culori, forme, sunete – totul există din plin, nu pentru supraviețuire, ci pentru dans, sărbătoare, mister. Existența nu știe de lipsă; sărăcia este o iluzie a minții umane, nu o realitate a naturii.
Abundența există pentru ca sufletul nostru să învețe să primească, să aprecieze, să creeze și să împartă. Lipsa nu e virtute, ci doar o etapă de învățare – adevărata maturitate spirituală e să vezi și să îmbrățișezi abundența vieții în orice detaliu.
Citate similare
- „Dumnezeu nu face economie cu frumusețea.”
- „Viața e un banchet – nu-l rata!”
FAQ: Exuberanța vieții
De ce universul e atât de generos?
Pentru a ne inspira și a ne arăta potențialul interior.
Ce lecție dă abundența?
Să dăruim, să ne bucurăm, să trăim fără frică.
Putem aduce abundența în viețile noastre?
Da, prin recunoștință și deschidere.
Încheiere: Fii generos precum natura!
Primește abundența vieții ca pe un dar și multiplic-o prin creație și dăruire.
FAQ și reflecții finale
De ce e natura atât de bogată?
Ca să inspire și să învețe generozitatea.
Ce învățăm privind abundența?
Să trăim fără frică de lipsă.
Ce dăruiește abundența spirituală?
Libertate, creativitate, bucurie.
